Znam da ponekad, uz sve obaveze koje imamo, ne stignemo očistiti i ono što se podrazumijeva – obrisati prašinu, usisati i očistiti kupaonicu, a ne se još “zamarati” sitnicama. No i te se stvari zaprljaju pa ne bi bilo loše pronaći vremena i tu i tamo ih očistiti. 🙂
Koje su to onda stvari? Krenimo redom:
1. “Plastični” dokumenti (osobna, vozačka, zdravstvena, bankovne kartice, kartice pojedinih trgovina i sl.)
Prije istraživanja i mozganja o ovoj temi, uopće mi na pamet nije palo da bi ovo trebalo čistiti, ha ha ha. Ali kad bolje promislite, ove su kartice zasigurno leglo bakterija – čame u novčaniku pa ih dirate prljavim rukama i dajete drugim osobama (službenicima, medicinskim sestrama, tetama na blagajni itd.). Zato bi ih barem ponekad trebalo očistiti – za to će vam biti dovoljna vlažna krpica i obična gumica za brisanje. Vlažnom krpicom prebrišite površinu kartice, a gumicom nježno prijeđite preko magnetne trake.
2. Ključevi
Slično kao i kartice, i ključeve svugdje stavljamo. Negdje sam pročitala da bi ih jednom tjedno (!) trebalo oprati vrućom vodom i pažljivo prebrisati suhom krpom, no vjerojatnije je da ćete ih očistiti kad se na njima pojave naznake hrđe. U borbi protiv te napasti najbolji su limun + sol, mješavina octa i vode ili zubna pasta. U principu se ključ natrlja ovim “sredstvima” (ili stavi u mješavinu octa i vode) i ostavi dvadesetak minuta i onda ispere vodom. Zasad još nisam probala skinuti hrđu pa ako tko od vas ovo iskuša, neka svoje iskustvo ostavi u komentarima.
3. Grickalica za nokte
Često grickalicu dijelimo s ostalim članovima obitelji, a čistimo je hm, nikad? Ne znam zašto, jer je nije komplicirano očistiti. Najprije je namočite par minuta u mješavini tople vode i deterdženta za suđe, osušite, a zatim prebrišite vatom ili krpicom namočenom u alkohol.
4. Pinceta
Pincetu najčešće koristimo za čupkanje suvišnih dlačica i budući da dolazi u dodir s kožom trebalo bi je čistiti nakon svake upotrebe jer inače riskiramo pojavu prištića. Očistiti je možete slično kao i grickalice za nokte, znači voda, deterdžent za suđe i na kraju dezinfekcija alkoholom.
5. Škare
Škarama, pogotovo onim kuhinjskim, režemo svašta – od papira i ljepljivih traka do najlonskih vrećica u koje je umotano meso. Uopće ne želim razmišljati što je sve na njima. 🙂 Najjednostavnije ih možete očistiti krpicom umočenom u ocat i onda prebrisati suhom krpicom. Pazite da vam škare ne ostanu mokre jer će se na njima pojaviti hrđa.
I to je to! Čistite li vi ove stvari redovito ili ste sad doživjeli prosvjetljenje (čitaj: idem ribat ključeve)? 😀
Ovaj je post nastao u suradnji sa Sofijom s bloga “Kako je lepo živeti lako” pa idućih dana skoknite do nje i provjerite kojih 5 stvari ona zaboravlja očistiti. 😉
Uživajte mi u vikendu!
Dokumente i ključeve bome ne čistim, a grickalicu ne koristim, ali zato pincetu i škare perem i laštim obavezno jednom tjedno 😀 Ali dobra je ideja dotjerati sve što mi visi na privjescima jer se i mala sve češće dohvati tog čarobnog predmeta 😉
Hvala na ideji!
Kartice i ključeve mi nikada nije palo na pamet čistiti, ali ima smisla hmmm iako bih ih radije prebrisala nekom dezinficirajućom maramicom ili mrvicom alkohola.
Škare imam po jedne u kuhinji i jedne za sve ostalo u dnevnom boravku – čistim ih Cifom kad se nakupi selotejpa ili slično.
Grickalice za nokte imamo svaki svoju i čistim ih Octeniseptom i štapićima za uši svakih par mjeseci, a pincetu možda svaka dva tjedna. Nisam ni znala kakav sam čistunac 😀
Nema na čemu! ☺ Hvala ti na komentaru! ☺
Ako se i ovdje nastave odgovori kao na Fejsu, preimenovat ću post u "Stvari koje čiste svi osim Petre". ?? Šalu na stranu, ni meni nikad nije palo na pamet čistiti dokumente i ključeve. Ali priznajem da se ne sjećam kad sam očistila grickalicu; pincetu i škare čistim, ali vjerojatno ne onoliko koliko bi trebalo. ?
Iskreno kartice mi nikad nije na pamet palo očistiti. Po meni je to dio našeg zdravlja, tj. podizanje imuniteta jer ako se razbolimo od kartice onda npr. javni prijevoz ne smijemo nit pogledati, a kamoli koristiti. 😀
Grickalicu i pincetu čistim povremeno, kad mi padne na pamet, alkoholom, a većinom ih poslije korištenje isperem vodom. 🙂
Ključevi su mi nekoliko puta pali na pamet za čišćenje, ali nikad to nisam provela u djelo. 🙂 Škare očistim kada postanu ljepljive ili od neke boje zaprljane.
Mislim da ti je jednostavnije sve to očistiti tako da staviš alkohol na balzinicu ili neku krpu i prebrišeš. Ovo mi se sve čin previše posla.;)
Naravno da nije dobro previše čistiti, ali tu i tamo prebrisati ove stvarčice nije loše. ☺
A ovo za alkohol – mislim da sam jednom na kanalu "Clean My Space" čula da alkohol zapravo ne čisti nego samo dezinficira (tako nešto, ako me sjećanje ne vara; ne znam sad to točno objasniti) + pročitala sam da bi alkohol mogao otupiti škare (ali s obzirom na to koliko ih čistim vjerojatno im neće biti ništa ??).
Ma čisti alkohol sigurno, probaj prebrisat alkoholom nešto nakon čišćenja, uvijek ostane. Mislim da je kod tih stvari bitnija dezinfekcija, osobito pinceta i grickalica, a alkohol brzo ishlapi. 🙂
Pozdrav Petra, super su ti ideje 😀 Ja baš nemam običaj da čistim ništa sa navedenog spiska , naročito ne redovno XD Makaze koje koristim u kuhinji ponekad ubacim u sudo mašinu, ali to je to od mene 🙂
Sutra možete da očekujete post i na mom blogu!
Jedva čekam pročitati tvoj post! ☺
Kartice i ključe ne čistim osim ako se baš ne šporkaju (ključevi znaju ispast na pod i to blatnjavi haha), ali zato se sve ostalo čisti na dnevnoj bazi. Škare u kuhinji su i u službi pripreme hrane (od povrća do mesa/ribe) tako da se peru iza svake upotrebe skoro, a škarice i noktarice se peru iza upotrebe. Super post! 🙂