Imate li i vi problema sa smišljanjem jela koja ćete kuhati svaki dan? Ili su vam već dosadili svakodnevni odlasci u trgovinu jer vam je ponestalo jaja? Ako je vaš odgovor na ova pitanja potvrdan, pokušajte osmisliti tjedni meni!
Najprije ćete uštediti vrijeme, a onda i novac. Jednostavnije je svaki tjedan izdvojiti dvadesetak minuta za smišljanje jela koja ćete kuhati taj tjedan, nego svaki dan razbijati glavu i tratiti vrijeme čekajući u redu za blagajnu. I drugo, na ovaj ćete način izbjeći pretjerano trošenje novaca jer ćete kupiti samo ono što vam uistinu treba.
Kako krenuti?
- Pripremite jedan prazan papir i podijelite ga na dva dijela – JELO i NAMIRNICE (ako želite, možete se poigrati s tablicma i izraditi fensi predložak kao ja). Osim papira, trebat će vam još i vaše “skladište” recepata (bila to kuharica, fascikl, kutijica ili ste jednostavno već toliko vješti s kuhanjem da sve recepte držite u glavi).
- Potražite na mreži katalog proizvoda trgovine u kojoj najčešće kupujete. U katalogu su najčešće navedeni proizvodi koji će taj tjedan biti na sniženju.
- Odlučite za koji ćete broj dana isplanirati meni – hoće li to biti tjedno ili pak mjesečno. Meni najbolje odgovara tjedno planiranje pa shodno tome i tjedni odlazak u trgovinu. Isto tako, odlučite hoćete li planirati samo ručak ili sve obroke.
- Odredite dan kojim ćete planirati vaš meni i dan kojim ćete odlaziti u trgovinu.
Nakon što ste pripremili papir i recepte te odlučili na koji ćete način planirati, slijedi samo planiranje. 🙂 Ja obično ne planiram sva tri obroka u danu, nego samo ručak, što znači da moram osmisliti sedam jela. Pri planiranju u obzir morate uzeti nekoliko stvari:
- vrijeme koje taj dan imate na raspolaganju za kuhanje – npr. ako ste cijeli dan na poslu, sigurno se navečer nećete upustiti u izradu domaćih kroketa
- budžet
- dostupnost namirnica – mnogo trgovine ne drže npr. egzotično voće ili povrće
- raznolikost jela – pokušajte kuhati što raznolikije, npr. jedan dan tjesteninu, drugi dan varivo, treći dan meso+rižu itd.
- želje i preferencije vaših ukućana – ako netko od vaših ukućana ne jede, npr. krumpir, sigurno ga nećete pripremati svaki dan.
Pa, kako to izgleda:
- Prelistajte katalog trgovine u kojoj najčešće kupujete. Potražite snižene artikle i prema njima pokušajte osmisliti nekoliko jela. Primjer: kranjske kobasice na sniženju možete iskoristiti za pripremanje graha i dinstanog krumpira s kobasicama.
- Pitajte svoje ukućane što bi željeli jesti taj tjedan – moji, recimo, vole špecle sa sirom.
- Pretražite svoje recepte – sigurno ćete pronaći neki recept za fini rižoto i zelenu salatu, brzi omlet sa šunkom ili pak ukusni sos i kuhano meso.
- Inspiraciju potražite i onlajn pa isprobajte neki novi recept – npr. tursku pizzu s mljevenim mesom.
Ovih sedam jela zapišite na papir, poredajte ih po danima (s obzirom na vrijeme koje vam je na raspolaganju), a pored njih (na drugu polovicu papira) zapišite namirnice koje su vam potrebne i morate ih kupiti. Taj popis ponesite sa sobom u trgovinu kako biste bili sigurni da ćete sve kupiti.
I to je to! Jednostavno, zar ne? Svoj tjedni meni možete i izložiti na vidljivom mjestu pa će svi ukućani znati što se taj tjedan kuha/jede. 🙂
Tjedni meni u okviru za fotografije |
Tjedni meni na “školskoj ploči” |
Tjedni meni na frižideru |
Planirate li svoj meni? Koje vam je omiljeno brzinsko jelo (za one dane kad vam se ništa ne kuha)? Pišite…
U sljedećem postu očekujte nekoliko brzih houm tips.
Danas sam i sama krenula s osmisljavanjem menija za sljedecih 2 tjedna. Sjetila sam se tebe – pa sad gledam tvoje savjete koji su bas korisni!!
Hvala ti! Sretno s osmišljavanjem! ?